مروری بر آثار و زندگی هانس‌زیمر

مروری بر آثار و زندگی هانس‌زیمر Hans Zimmer موسیقیدان و آهنگساز بزرگ و نام آشنا متولد ۲ سپتامبر ۱۹۵۷ در فرانکفورت. در متن زیر به مرور آثار و زندگی هانس زیمر می‌پردازیم. او آهنگسازی آلمانی است که هم اکنون به همراه همسر و چهار فرزندش در لس آنجلس آمریکا زندگی می‌کند. هانس زیمر یکی از موفق ترین آهنگسازان فیلم است که برای فیلم‌های مشهور بسیاری موسیقی ساخته است. او یکی از خلاق ترین و با استعداد ترین آهنگسازان عصر ماست. و برای موسیقی‌هایی که ساخته جوایزی چون جایزه اسکار، گلدن گلوب و گرمی و جوایز معتبر دیگری دریافت کرده است.

 

هانس زیمر

هانس زیمر

خیال پرداز، افسونگر، کاردان، مصمم

هانس زیمر یا بصورت کامل تر Hans Florian Zimmer در طول حدود سه دهه فعالیت خود برای بیش از یکصد و پنجاه فیلم سینمایی موسیقی نوشته است. موسیقی متن سه گانه‌ی بتمن، انیمیشن شیر شاه، گلادیاتور، دزدان دریایی کاراییب، آخرین سامورایی، در میان ستارگان، دانکرک تعدادی از کارهای او هستند. او با کارگردانان شناخته شده‌ی بسیاری کار کرده است. کریستوفر نولان یکی از آنهاست که اخیرا در فیلم دانکرک، پس از فیلم در میان ستارگان با هم همکاری کرده اند.

 

هانس زیمر

در مصاحبه‌ای که در آن مروری بر آثار و زندگی هانس‌زیمر شده است او گفته است که مادری اهل موسیقی داشت و پدری مهندس و مخترع. او در کودکی پدر خود را از دست داده است. پس از آن به موسیقی به عنوان بهترین دوست خود پناه برده است. زیمر کار خود را با نواختن کیبورد و سینت سایزر در سال ۱۹۷۰ آغاز کرده است. او پس از آن به عنوان نوازنده در گروه‌های مختلفی مشغول به کار شده است. در سال ۱۹۷۰ در گروه Krakatoa و در سال ۱۹۷۷ در گروهی به نام Haldens کار کرده است.

در مسیر زندگی هانس زیمر می‌بینیم که او کار حرفه‌ای خود را در زمینه‌ی موسیقی فیلم از بیست سالگی آغاز کرده است و هرگز به صورت آکادمیک در زمینه‌ی موسیقی تحصیل نکرده است، او با استنلی مایرز کار خود را در زمینه‌ی موسیقی فیلم شروع کرد و مشترکا بر روی ترکیب سازهای الکترونیک با سازهای ارکسترال کار کردند.

این دو هنرمند آثاری را به صورت همکاری مشترک ارائه کردند. هانس زیمر این راه را ادامه داد و در حال حاضر یکی از ویژگی‌های موسیقی‌های او ترکیب سازهای الکترونیک با سازهای ارکسترال است.

 

هانس زیمر

 

هانس زیمر در سال ۱۹۷۸ برای فیلم Terminal Exposure به طور مستقل موسیقی ساخت و برای همین اثر توانست جایزه‌ی اسکار بهترین موسیقی اورجینال را بدست بیاورد.

در زندگینامه هانس زیمر چند نقطه‌ی عطف و یا به نوعی شانس بزرگ وجود دارد که یکی از نقاط عطف زندگی حرفه‌ای زیمر ساخت موسیقی فیلم  مرد بارانی Rain Man در سال ۱۹۸۸ به کارگردانی بری لوینسون بود. زیمر در مورد شخصیت ریموند در این فیلم نمی‌دانست کیست؟ کجاست؟ و چه احساسی دارد؟ پس موسیقی آن نباید به دنیای عادی تعلق می‌داشت و در نهایت موسیقی این فیلم نامزد دریافت جایزه‌ی اسکار شد و خود فیلم در چهار رشته موفق به دریافت این جایزه شد.

در سال ۱۹۹۲ زیمر برای فراگیری سازهای کوبه‌ای به آفریقا سفر کرد و به دلیل داشتن این دانش و مهارت استودیوی والت دیزنی برای ساخت انیمیشن شیر شاه از او دعوت بعمل آورد، این موسیقی برنده‌ی یک جایزه‌ی اسکار، یه جایزه‌ی گلدن گلوب و دو جایزه‌ی گرمی شده است. این موسیقی در سال ۱۹۹۸ برنده‌ی جایزه‌ی Tony Award شد و در آوریل سال ۲۰۱۲ به عنوان پرفروش ترین آلبوم تمام دوران شناخته شد.

 

هانس زیمر

زیمر شرکتی به نام محصولات نظارت از راه دور دارد. که در آن با آهنگسازان مشهور دیگری نیز کار می‌کند. استودیوی او طیف گستره‌ای از ابزار آلات کامپیوتری مربوط به موسیقی ارائه می‌دهد. زیمر به شکل و ظاهر کار خود نیز اهمیت بسیاری می‌دهد. اتاق کنترل بزرگ او به جای اینکه شبیه به یک استودیوی خشک و خالی با در و دیوار چوبی باشد با پارچه و مبل‌های مخمل زرشکی آراسته شده است.

 

هانس زیمر

مارک لوین که به مدت ۸ سال با هانس زیمر کار می‌کرد در مصاحبه‌ای در مورد زندگینامه هانس زیمر می‌گوید که او بسیار سخت کوش است و با سرعت و تمرکز بسیاری کار می‌کند و او همچنین در مورد دلایل موفقیت زیمر چنین می‌گوید:

“در فیلم‌ها فرایندی به نام مکاشفه وجود دارد که در آن آهنگساز و کارگردان تصمیم می‌گیرند چه نوع موسیقی برای کجای فیلم مناسب است. هانس بهترین مکاشفه گری است که تا به حال دیده ام. او درک فوق العاده‌ای از این دارد که چه موسیقی برای این کار جواب می‌دهد.”

 

کاملترین آرشیو آثار هانس زیمر در اسپاتیفای

برای خرید اشتراک پریمیوم Spotify به فروشگاه ما مراجعه کنید.

 

توسط
تومان